Subscribe to lpcbsa
on the Internet

Facebook LogoLIKE the Los Padres
Council on Facebook

Tweets by @LPCBSA

Powered by
us.groups.yahoo.com

Summit Logo
Read The Summit Blog
on this website.


 


 

Social Media Considerations

Your Unit, your Scouts, and Social Media

 

 

LPCBSA's items
www.flickr.com
Go to LPCBSA's photostream

 

 

Silver Beaver Recipients

The Silver Beaver is the highest honor that any Boy Scout Council can bestow on an adult volunteer.  Instituted in 1931, it is awarded "for noteworthy service of exceptional character to youth by registered Cub Scouters, Scouters, Varsity Scouters, and Venturing Leaders within the territory under the jurisdiction of a local council."  Candidates are nominated by other Scouters, selected by a committee of previous recipients, and approved by the National Council, Boy Scouts of America.  The Awards are presented each January at the Council's Annual Awards Dinner. 

Nominations for future recipients on a standard form are due at the Council Office on or about December 1 each year.  The form should be completed with examples of leadership and service to youth that meets the criteria for selection.  The nominee should not be told of his/her nomination as the Council can only select a limited number (currently 4) annually based on the number of registered units within the Council.  After the Selection Committee has met and the National Office has approved the nomination, the Council will make an announcement of selected individuals.

 

Silver Beaver Recipients of Los Padres Council (1995 - present)

1995 Ed Allan Terry H. Downard Hans Duus
  Andrea E. Mesko Miguel Velasquez  
1996 Ted Fox Lina Fryckman * Kenneth Gouff
  John Murray Jack Shively Rodger Sorro
1997 Karen Cirincione Roy W. Jennings Martin Johnson
  Steve Jordan Sue Snowdy  
1998 Craig Beebe Lars Jungheim Robert McNall
  Virginia Stillman * Harold Wells  
1999 George Hains, Jr. * Gary R. Ricks Janice Somers
2000 Susan DeLeon Robin Haeuser Bob Herd
  Laurie Tamura Tom Turner  
2001 Milton Batson Dennis Iden Gary Johnson
  Greg Somers    
2002 Alan Courtney Harvey Lynn John Silva
2003 Lynn H. Johnson Lester Sloane Terry Pew
  Rick Graff    
2004 Wayne M. Rascati Richard E. Toczek Stephen Record
  Randolph A. Newton Jay E. McCord Jac A. Crawford
  Brad Ross    
2005 Rosemary Zea Bauer Paul Ladwig J Johnson
  Kathryn McClure Robin Dee Thompson Joseph M. Bauer
  Howard McMasters Robert A. Burtness  
2006 Larry Boice Vance Matzke Kenneth Thompson
  Mark Sands Helen Wells Dwight Morey
  Ralph Moore    
2007 Bob Floyd Eve Giroux Mark Johnston
  Scott Matthew Carl Pabst Mary Padilla
  Kenneth Smith Kent Vining  
2008 Dennis Collins * Reese Davies James Gaskell
  David Kudija Charles (Chuck) Sorensen  
2009 Larry Basham David Brown Jay DeCou
  George Michaels Lee Wise  
2010 David Athey Deborah DalZuffo Max Haws
  Bruce Porter    
2011 Cynthia Beaudette Alan Munch Robert J. Murray
  Steven D. von Dohlen    
2012 Edward DeBruin John DeLeon James Gutierrez
  Ashley Wayne White    
2013 James Bartlett Harry Holden Wm. "Trey" Pinner
  John Zuchelli    
2014 George Brown Lani Collins Brian Hascall
  Nick Yost    

      * = deceased; Please let the Council Office know when any prior recipient has passed away.

Silver Beaver Recipients of Mission Council (1931 - 1994)

1931 Taylor McDougal *    
1935 Henry P. Lincoln * J. Defray Silva *  
1936 Harold A. Foster * L. D. Waller *  
1937 J. J. Eisenberg * M. Stewart Fullerton *  
1939 Otto Kramer * George W. Smith  
1941 Laurence Heiges * R. F. MacFarland *  
1943 Ross McCabe * F. A. McKenzie *  
1945 J. A. Jacques * O. B. Westmont *  
1946 Ed Savary *    
1947 A. D. Everett * Morris Gaver *  
1949 Ralph McNall * David H. Schauer *  
1950 Robert R. Lee * Clarence Phelps *  
1951 Roscoe Masonheimer * Harley Towsley *  
1952 Alfred E. Skinner Herman Swartz *  
1953 Basil Gilmour * Harvey Holt *  
1954 Gene M. Harris * Harry Lamb *  
1955 George Gunterman * William S. Porter *  
1956 John Adams * Burton S. Minish *  
1957 B. A. Burkard * Ralph Nair  
1958 Richard Arbagey Horace Coshow *  
1959 Neilo Dal Porto Ernest C. Ruiz  
1960 Earl Calvert Eugene Dueber  
1961 Charles Benedetto * Robert Petersen  
1962 Salvatre D'Andrea * H. I. Dick Williams  
1963 Elmer L. Jones, Sr. * Lester Tognazzini  
1964 Fred Farlow Marius D. Westcott  
1965 Edgar Hall, Jr. * John L. Locke * Donald Stillman *
1966 Oliver L. Alcorn Joseph C. Harris * Niels F. "Slim" Larsen *
1967 Wesley B. Harrison * Carden Silva Charles Stearns *
1968 Leroy J. Begg Charles Hurlbut Robert Pierce
1969 Donald C. Becker, Jr. Walter Livingston Glenn Trussell
1970 David Bickmore Dwight Copley Roscoe Low
1971 Bonnie Baldwin * + Shirley Korwalkik * +  
1972 Clair O. Harding * William Praus James Spencer *
1973 Kenneth Baldwin * Ralph H. Good, Jr. * Donald Jacques *
  Ellie Overbo +    
1974 D. Darlene Brocksmith + James R. Chappel James Davis *
  Mardel Pratt + Larry Viegas  
1975 Walter Barrows James Dewey Arthur Grossman *
  Seward Heckaman Eleanor Jolly * Kenny Pratt
1976 Stanley U. Bartlett * David Coleman Donald Fuller
  Jess Jolly    
1977 Clayton K. Call * Larry Miller Robert D. Sloan
  William Weber    
1978 E. R. Jim Blakley Robert Heiduk Henry L. Matter
  Robert Skeen *    
1979 A. Spaulding Birss David E. Cherry * Robert A. McFarland
  George H. Wehnau *    
1980 Henry S. Antolini Noreen Englebert * Henry Korczak *
  Shirley Shaw    
1981 Pastoria Anadon * Michael Simmons, Sr. Ron Smith
  John E. Snyder    
1982 Karl N. Haws Kent C.Humpherys Frank J. Johnston, Jr.
  William Knoieczny    
1983 Fred Griffith William Long Ihsan Saib
  Edward Seidel    
1984 Paul Anadon John Shellabarger Ron Simms
  Lynn Spear *    
1985 Mal Dohrman Paul Ferenz H. William Lunt
  Norm Rigby    
1986 Edmund A. Barbeau Sheila Braithwaite Elmer L. Jones, Jr.
  Jack Watkins    
1987 Donald L. Anderson Richard Collett * Rock Kirkham *
  Linda Marlett *    
1988 Allan Braithwaite William N. Gully * James D. Moon
  John W. Wideman *    
1989 Hershel Brewer Mike Espino * William McAndrew
  Sam Soga    
1990 George A. Howe Vicki Sorensen William Whitehouse
  Claude Worsham    
1991 Jerry Bowman Ortwin Holdt * C. Richard James, Jr.
  Sue Schuyler    
1992 Margaret Bowman Barbara Ferenz James May *
  Garry "Pops" Sheley *    
1993 Diane R. Jones Carla Luchetti Paul Marlett
  Phil Mosier    
1994 Charles Bailey William E. Gordon, Jr. John S. Rathbone
  Harry Vizzolini    

Note:  Recipients which have a "+" next to their name received the Silver Fawn Award, the female equivalent during much of the 1970's. 

      * = deceased

Silver Beaver Recipients of Santa Lucia Council (1935 - 1994)

1935 Howard W. Kirtland * Lyle F. Carpenter *  
1936 A. E. Ruda *    
1941 Cecil M. Carpenter * J. Franz Wagner *  
1942 A. L. Chapman    
1943 Henry T. Bull * William A. Turner *  
1944 W. B. Howes * R. E. D. Hoyle *  
1945 Henry Minetti *    
1946 M. S. Willard D. R. DeChaine * Malcolm Sears
1947 Harold C. Goodale * William T. Smith *  
1948 Wes Baker * Vern Loyd *  
1949 L. L. Stanley * Don Wright *  
1951 Ray B. Lyon *    
1952 Eugene Reese *    
1953 Cliff Boswell *    
1954  Clive Remund, Sr. *    
1955 Arthur J. Godfrey    
1956 Bryant R. Kitzman    
1957 J. Vard Loomis *    
1958 Gus Appulin * Jack Gooding *  
1959 Jim Dewar *    
1960 George Andre *    
1961 Orville M. Schultz    
1962 Marvin Hartwig *    
1963 Harold Bragg * Raymond Willis Buck *  
1964 Arthur J. Madson *    
1965 Archie R. McCormick    
1966 George Wofford    
1967 Robert E. Smeltzer *    
1968 Norman F. Jensen * James E. Sverchek *  
1969 Edison A. French * Harry L. Ovitt  
1970 William R. Fredman * D. G. Porter *  
1971 Carl T. Dubuy Fred E. Lowe  
1972 John E. Dryden * Kenneth E. Heinsohn * Patricia Jean Phillips * +
1973 William E. Murphy Frank R. Peterson *  
1974 Joan Compton * + Donald J. Kahn, Sr. Theo C. Maino *
1975 Walter J. Galloway Eugene J. Medzyk  
1976 James W. Tabb IV    
1977 Walter P. Schroeder *    
1978 William E. Compton R. Dean Robinson  
1979 Vincent L. Ray    
1980 Lois Ann Greenall Larry E. Nunes *  
1981 Myra Oldham    
1982 Helen Herrera Wesley Hiltbrand  
1983 Albert E. Davis Howard D. Mankins  
1984 Rosemary Fryer * Warren Sinsheimer  
1985 Jackie Lee Leverenz Meredith Sanford  
1986 Robert Dourson Emil L. Mesko  
1987 Bob Gaster * Kent Wetzel  
1988 Roger Keep Richard Ochs  
1989 Frank T. Lebens Ole K. Viborg  
1990 J. Dennis Ahearn * Richard Ochs  
1991 Fred Athey Michael J. Sanders  
1992 Randy Genske William McLane  
1993 Lee Neidengard Michael M. Salmon James M. Snowdy
1994 David K. Anderson James E. Brightwell * Lani Chillingsworth
  Nancy Evers Ira "Jack" Hughes * Thomas L. Richards
  Katheleen Warfield    

Note: Recipients which have a "+" next to their name received the Silver Fawn Award, the female equivalent during much of the 1970's.

* = deceased

Silver Beaver Recipients from Other Councils Active in our Council

Name Year Council
Richard Burckmann   Buttes Area Council
Robert Carmichael    
Glenn Carroll    
Donald Cone * 1973 Stanford Area Council
Theron Freese    
Edward "Bud" Girard   Old Baldy Council
David Harris *    
Herman Hendrickson    
Arthur Z. Hirsch *    
William Larrson *    
Hal Lowery *    
Charles Murray    
John K. Northrop *    
E. J. O'Brien    
E. F. "Bud" Reid *    
Cleland C. Ross *    
Bill Sawyer    
Dale Smith 1976  
Robert V. Spencer    
Charles Stevens    
Lester R. (Rick) TerBorch 1987 Ventura County Council
Mario Viscovi 1970 Southern Sierra Council
Winthrop Vittum *    
Joseph Wardlaw    
John Wood 1991 Alamo Area Council
Richard Wright *